Wpływ plastiku na środowisko
Ekologia

Wpływ plastiku na środowisko

Plastikowe opakowania, butelki, foliowe torebki to tylko niektóre z produktów codziennego użytku. Na całym świecie codziennie produkuje się ich całą masę. Produkty tego typu nie tylko są popularne, ale wykorzystywane także do pakowania żywności. Jak widać ilość plastiku, z jakiego korzystają ludzie jest ogromna. Patrząc na tę sprawę z globalnego punktu widzenia, plastik otacza nas wszędzie i tworzymy jego niesamowite ilości. Jak plastik wpływa na środowisko?

Plastik szkodliwy dla Ziemi

Mówiąc o tym, jaki wpływ ma plastik na środowisko trzeba zaznaczyć, że coraz więcej plastikowych butelek i odpadów znajduje się w morzach i oceanach. Istnieje realne zagrożenie, że z czasem takich produktów będzie więcej niż ryb i żyjątek morskich. Oprócz plastikowych reklamówek, butelek, słomek w wodach znajduje się także mikroplastik, który niekiedy okazuje się pożywieniem dla organizmów wodnych. Wiadomo, że jest on trujący, więc niekorzystnie wpływa na te organizmy. Z kolei człowiek, który zje rybę żywiącą się takim plastikiem również jest zatruwany. Jak widać problem odkładania się plastiku w morzach i oceanach to poważny problem.

Plastik niekorzystnie wpływa także na rafy koralowe. Po kontakcie z tworzywami sztucznymi zaczynają one chorować i tracą swoje piękno. Także ryby, które zjadają plastik zatruwają się i powoli obumierają. Wiele ryb także zaplątuje się w reklamówki pływające w wodzie i nie może się z nich wydostać. Słomki i inne ostre opakowania często ranią organizmy wodne, więc plastik niszczy środowisko i żywe organizmy.

Plastik w powietrzu

Plastik obecnie stał się wszechobecny i nie jest to najlepsza informacja, jeśli weźmie się pod uwagę to, że nawet oddychając możemy wprowadzać do swojego organizmu szkodliwe tworzywa sztuczne. Oczywiście w niewielkich ilościach, ale gdy dzieje się tak każdego dnia to z czasem będzie mieć to wpływ na nasze zdrowie.

Również kosmetyki codziennego użytku zawierają niewielkie mikrokulki plastiku. Nie da się ich całkowicie wyeliminować. Także piorąc bluzę z polaru dostarczamy do kanalizacji małe ilości szkodliwych tworzyw sztucznych. Jak widać plastik stał się dzisiaj bardzo popularny i łatwo dostępny, ale nie przynosi to dobrych rezultatów. Środowisko jest zanieczyszczone przez tego typu odpady. Jak najbardziej Ziemia stała się pełna plastikowych odpadów. Być może z czasem uda się ograniczać produkcję plastiku i choć trochę zadbać o środowisko.

Przeczytaj również