Czy ekogroszek jest ekologiczny?
Ekologia

Czy ekogroszek jest ekologiczny?

Obecnie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia szukamy najlepszych i przede wszystkim ekologicznych rozwiązań. Także jeśli chodzi o wybór materiału opałowego ma to ogromne znaczenie. Coraz częściej mówi się także o ekogroszku. Materiał ten stał się łatwo dostępny i dość popularny. Czemu zawdzięcza swoją popularność i czy naprawdę jest tak ekologiczny?

Ekogroszek a środowisko

Popularny ekogroszek to nic innego jak produkowany na bazie węgla kamiennego materiał opałowy. Z pewnością da się zauważyć, że posiada on dobre parametry. Mowa tutaj o tym, iż podczas spalania w specjalnych kotłach z podajnikiem możemy uzyskać niewielką emisję zanieczyszczeń. Spalanie innych materiałów opałowych nie jest już tak przyjazne środowisku. Sam fakt, że ekogroszek spełnia europejskie wymogi jeśli chodzi o ekologię, pokazuje iż jest to godny uwagi produkt. Ogrzewanie domu to trudne zadanie i niejednokrotnie potrzeba ogromnych nakładów materiału opałowego. Dzięki korzystaniu z ekogroszku ogrzewanie nie przynosi kolosalnych kosztów, ponieważ sam produkt jest stosunkowo tani. Niskie koszty to także zaleta tego materiału opałowego.

Mówiąc o zaletach ekogroszku na pewno trzeba się przyjrzeć procesowi jego produkcji. Materiał jest przygotowywany ze starannie wyselekcjonowanych partii węgla, które mają dużą kaloryczność. Trzeba zaznaczyć, że ekogroszek posiada niewielką wilgotność i małą zawartość substancji niepalnych. To sprawia, że materiał pali się wręcz doskonale i potrzebujemy niewiele materiału, żeby wytworzyć daną ilość ciepła. W porównaniu z innymi materiałami grzewczymi ekogroszek wypada dość dobrze również dlatego, że po spaleniu produkt zawiera bardzo mało siarki i popiołu.

Spalanie ekogroszku w praktyce

Produkt jakim jest ekogroszek spala się w specjalnych kotłach nisko-emisyjnych. Posiadają one podajnik tłokowy albo ślimakowy. Cechują się one dużą sprawnością i dlatego są coraz częściej wybierane. Oprócz tego, że ogrzewanie domu w ten sposób nie generuje dużych kosztów, to jeszcze trzeba zaznaczyć, że obsługa pieca jest bardzo prosta. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by ogrzewać swój dom ekogroszkiem.

Piece przystosowane do korzystania z ekogroszku są ekonomiczne, proste w obsłudze, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Spalanie ekogroszku to proces praktycznie bezdymny. Podczas niego nie wytwarzają się także gazy cieplarniane. Choćby z tego powodu ekogroszek jest uznawany za ekologiczny produkt. Trzeba jednak decydować się na dobrej jakości produkt.

Przeczytaj również