Czy biokominek daje ciepło?
Ekologia

Czy biokominek daje ciepło?

Wybór sposobu ogrzewania swojego domu to nie lada wyzwanie i kwestia, przed którą staje mnóstwo osób. Na pewno mamy do wyboru co najmniej kilka rozwiązań i bardzo popularne stały się także biokominki. Pojawia się jednak kwestia, czy biokominek dobrze grzeje, czy jedynie może stanowić dekorację w pięknym salonie. Z pewnością wiele osób zakocha się w biokominkach od razu. Jednak jak wygląda praktyczność takiego źródła ciepła?

Standardowy biokominek a ilość ciepła

Każda osoba zainteresowana biokominkami na pewno zwróci uwagę na to, ile ciepła jest w stanie dać takie urządzenie grzewcze. Moc grzewcza biokominków jest wyrażana w watach. Najpopularniejsze urządzenia tego typu oferują moc grzewczą ok 2 kW. Nie jest to największe osiągnięcie, jednak podobnymi osiągnięciami mogą się chwalić standardowe grzejniki pokojowe. Widać więc, że biokominki świetnie się spisują jeśli chodzi o to, ile ciepła są w stanie wygenerować.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zapotrzebowanie na ciepło w typowych lokalach mieszkaniowych to od 60 do 200 W/m2, to jednym biokominkiem uda się ogrzać pomieszczenie o powierzchni 20-30 m2 przy dobrej izolacji budynku. Takie osiągnięcie z udziałem biokominka można uznać za zupełnie wystarczające. Właśnie dlatego sporo osób decyduje się na wybór takiego urządzenia grzewczego chociażby do jednego z pomieszczeń w domu. Biokominek zdecydowanie daje sporą ilość ciepła.

Biokominek – spalanie biopaliwa

Przyglądając się temu, czy biokominek daje ciepło na pewno trzeba zwrócić uwagę na kaloryczność materiałów, które będą w nim spalane. Wartość opałowa może być bardzo różna, w zależności od tego, czym będziemy ogrzewać pomieszczenie. Dla przykładu warto tutaj sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Kaloryczność biopaliwa wynosi około 30 MJ/kg, a drewna około 16 MJ/kg. Od razu widzimy, że dużo więcej ciepła uzyskamy dzięki biopaliwie i musielibyśmy zużyć dwa razy więcej drewna, by uzyskać taki sam efekt.

Za skutecznością biokominków przemawia również fakt, że ciepło, które one wytwarzają w przypadku stosowania biopaliwa trafia całkowicie do pomieszczenia. Nic nam nie ucieka w komin. Ogrzewanie biokominkiem jest więc bardzo skuteczne i wydajne. Spalanie biopaliwa zawdzięcza swoją skuteczność temu, że jeden litr biopaliwa starcza na 2 do 5 godzin pracy biokominka o standardowym rozmiarze 1,2 l. Rozwiązanie tego typu okazuje się skuteczne.

Biokominki mają swoją moc i okazuje się, że są w stanie dogrzewać pomieszczenie, tworząc przy tym miły klimat na przykład w salonie. Jak widać dają one sporą ilość ciepła i są świetnym uzupełnieniem standardowego ogrzewania.

Przeczytaj również